Университет тарихы

«Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті Түркістанды түркі дүниесінің ортақ білім шаңырағына айналдырады».

Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, Қазақстан Республикасының Президенті.

Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті – 1991 жылғы 6-маусымда Қазақстанда ең алғаш ашылған халықаралық жоғары оқу орны және түркі тілдес мемлекеттер арасында халықаралық мәртебеге ие болған жалғыз білім-ғылым ордасы. Мұнда әлемнің 32 елінен келген жастар білім алады. 1992 жылы 1 мамырда Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев пен Түркия Республикасының Премьер-Министрі Сүлеймен Демирелдің кездесуінде Түркістан мемлекеттік университетіне «халықаралық университет» мәртебесі берілді. 1992 жылғы 31 қазанда Анкарада Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы Үкіметтері арасында осы оқу орнын «Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті етіп қайта құру туралы» келісімге қол қойылды. Университетте қазіргі таңда барлығы 10 мыңға жуық студент қазақ, түрік, орыс және ағылшын тілдерінде білім алады, 54 бакалавриат, 30 магистратура және 11 докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білімді кәсіби мамандар дайындалады. Университетте 22 білім беру бағдарламасы бойынша қашықтықтан білім беру технологиясы жүзеге асырылады. Түркияның Анкара қаласында орналасқан қашықтықтан білім беру орталығында ТүрТЕП бағдарламасы аясында 11 мамандық бойынша 4 мыңға жуық студенттер білім алады. Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті құрамына 4 ғылыми-зерттеу орталығы және Еуразия ғылыми институты, 7 ғылыми-зерттеу лабораториялары мен 70 ғылыми-зерттеу топтары кіреді.

Университеттің миссиясы – түркі тілдес мемлекеттер мен қауымдастықтардың жастарына бір шаңырақ астында терең тарихи құндылықтарға және демократиялық, зайырлы қоғам негіздеріне сүйене отырып білім беру. Заман талаптарын қанағаттандыратын деңгейде оқытып, оларды ұлттық және рухани құндылықтарға берік, адам құқықтарын құрметтейтін, төзімділік, достық, ынтымақтастық маңызын түсінетін маман ретінде қалыптастыру.

Университет тарихына шолу