Университет тарихы

«Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті Түркістанды түркі дүниесінің ортақ білім шаңырағына айналдырады».

Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев, Қазақстан Республикасының Президенті.

Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті 1991 жылғы 6-маусымда құрылды. Университетті Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев Рухани астанамыз – Түркістан қаласын өркендету мақсатында құрған болатын. Алғашқыда Қожа Ахмет Ясауи атындағы Түркістан Мемлекеттік университеті болып құрылды.

Ал, 1992 жылы 1 мамырда Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев пен Түркия Республикасының Премьер-Министрі Сүлеймен Демирелдің келісімі нәтижесінде «Халықаралық университет» мәртебесі берілді. 1992 жылғы 31 қазанда Анкарада Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы Үкіметтері арасында осы оқу орнын «Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті етіп қайта құру туралы» келісімге қол қойылды. Осылайша Қазақстанда ең алғаш ашылған халықаралық жоғары оқу орны болды. Ахмет Ясауи университеті — Түркі тілдес мемлекеттер арасында халықаралық мәртебеге ие болған жалғыз білім-ғылым ордасы.

Университетте қазіргі таңда барлығы 8 мыңға жуық студент қазақ, түрік, орыс және ағылшын тілдерінде білім алады. Олардың қатарында Еуразия құрлығының 16 мемлекеті мен 15 автономды республикаларынан келген 30-дан астам ұлт өкілдерінен құралған 1300-ге жуық студент білім алады. Бір шаңырақ астында тату әрі достық пейілмен білім алып жүрген жастар 54 бакалавриат, 30 магистратура және 11 докторантура бағдарламалары бойынша жоғары білім алуда.

Университетте 22 білім беру бағдарламасы бойынша қашықтықтан білім беру технологиясы жүзеге асырылады. Түркияның Анкара қаласында орналасқан қашықтықтан білім беру орталығында ТүрТЕП бағдарламасы аясында 11 мамандық бойынша 4 мыңға жуық студенттер білім алады. Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті құрамына 4 ғылыми-зерттеу орталығы және Еуразия ғылыми институты, 7 ғылыми-зерттеу лабораториялары мен 70 ғылыми-зерттеу топтары кіреді.

Университеттің миссиясы – түркі тілдес мемлекеттер мен қауымдастықтардың жастарына бір шаңырақ астында терең тарихи құндылықтарға және демократиялық, зайырлы қоғам негіздеріне сүйене отырып білім беру. Заман талаптарын қанағаттандыратын деңгейде оқытып, оларды ұлттық және рухани құндылықтарға берік, адам құқықтарын құрметтейтін, төзімділік, достық, ынтымақтастық маңызын түсінетін маман ретінде қалыптастыру.

Университет тарихына шолу