Тарих және жалпы ақпарат

Тарих және Жалпы ақпарат

Тарих кафедрасы университет құрылуымен өз жұмысын бастаған алғашқы кафедралардың бірі болып саналады. Кафедра өз тарихында «Қазақстан тарихы», «Жалпы тарих», «Археология және этнология», «Түркі мемлекеттерінің тарихы» атымен де дербес жұмыс жасады. Кафедра тарихшы мамандарды дайындауда аймақта жетекші орын алады. Кафедраның ғылыми потенциалының пайыздық көрсеткіші 85% құрайды.

Кафедраның оқытушы-професссорлық құрамы ғылыми-теориялық конференцияларға белсенді қатысуымен қатар, жыл сайын Халықаралық, республикалық деңгейде ғылыми-тәжірибелік конференциялар өткізілуіне ықпал етеді. Кафедрада шетелдік университеттермен, ғылыми-зерттеу базалары ретінде білімгерлердің іс-тәжірибе, тағылымдама өтуіне Ақдениз (Анталия), Хаджеттепе (Анкара), Хаджи Байрам Вели (Анкара), Мугла Сытки Кочман (Мугла) сияқты университеттері және Өзбекстан ҒА Тарих институттарымен ынтымақтастық туралы меморандумдар жасалған.

Білімгерлер 6В01615-Тарих, 6В02231-Тарих Білім беру бағдарламалары бойынша Республикалық студенттік пәндік олимпиадаларда жүлделі орындарды иеленіп келеді. Кафедрада 2 бакалавр, 1 магистратура, 1 докторантура білім беру бағдарламалары бойынша мамандар даярланады.

2023-2024 оқу жылында білім беру бағдарламалары бойынша оқу жоспарының жеке пәндер блогы бойынша жұмыспен қамтылған (еңбек келісім-шарттар жасалған) оқытушы-профессорлар құрамының штат бірліктерінің жалпы саны – 25. Оның ішінде 2 ғылым докторы, 13 ғылым кандидаты, 6 PhD докторы, 4 магистр оқытушы  қызмет атқарады. Тарих кафедрасында 6В01615-Тарих, 6В02231-Тарих, 7М02210-Тарих, 8D01604-Тарих білім беру бағыттары  бойынша мамандар даярлайды.

Білім беру үдерісінде білім беру бағдарламаларының тұжырымдамасы білім және ғылым саласындағы теориялық және практикалық мәселелерді шешуге бағытталған жоғары білікті, бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау қағидасына негізделеді. Білім беру бағдарламалары оқу үдерісін жүзеге асырудың мақсаттарын, нәтижелерін, мазмұнын, жағдайлары мен технологияларын реттейді, мамандарды даярлаудың бағыты бойынша бітірушілердің білім сапасын бағалайды және тиісті білім беруді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін материалдарды қамтиды.

Тарих саласындағы мамандарды даярлауға арналған білім беру бағдарламалары әртүрлі кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру үшін пәндердің траекториясын таңдаудың алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Білім беру бағдарламаларының пәндері қазіргі еңбек нарығының талаптарына сәйкес келетін негізгі кәсіптік құзыреттерді меңгеруге бағытталған.

Кафедра оқытушы-професссорқұрамы халықаралық және республика көлеміндегі ғылыми конференцияларға қатысумен қатар, рейтингтік ғылыми журналдардағы (Scopus, Elsevier, ClarivateAnalitic, WoS) жарияланымдары мен ҚРБжҒМ Білім және ғылым саласын бақылау комитеті ұсынатын Отандық басылымдарда үлесін арттыруда. Кафедра оқытушы-профессор құрамы университет, ұжым имиджін арттыру бойынша да әлеуметтік желілерге (Facebook, ВКонтакте, Instagram) шығу, белсенділігін танытуда.

Тарих кафедрасы «Рухани жаңғыру аясындағы түркі мәдениетінің сабақтастығы: түркология ғылымындағы тілдік, тарихи, мәдени, археологиялық ескерткіштер бағытына байланысты теориялық әдіснамлық зерттеулер» атты ынталы ғылыми бағыт бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізіп келеді.

Кафедрада мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын Ғылыми жобалар мен ғылыми-зерттеу жұмыстары аясында «Түркі тілдес мемлекеттердің тарихи-мәдени ықпалдастығын қалыптастырудың саяси, құқықтық тәжірибесі және даму бағыттары» Ғылыми жобасы орындалуда (01.02.2023-31.12.2025 жж.)

Тарих кафедрасында ОПҚ және білімгерлердің салауатты өмір салтын қалыптастыру бағытында іс-шаралар жүзеге асырылады. Эдвайзерлер топ білімгерлеріне салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығының жетекші мамандармен кездесулер ұйымдастырып отырады. Кафедрада білім беру бағдарламалары бойынша білімгерлерден құрылған «Орда» тарихи-танымдық клубы жұмыс жасап келеді. Клубтың  жоспары  бойынша түрлі сұхбаттар, кездесулер өткізіліп тұрады.

Бекітілген тәрбие жоспарына сәйкес кафедра ОПҚ-ы құрамы білімгерлер үшін университет, кафедра деңгейінде, жатақханаларда түрлі іс-шаралар ұйымдастырады. Қазіргі таңда кафедрада білімгерлермен 1-4 курс эдвайзерлері тәрбие жұмысын жүзеге асыруда. Тарихи-мәдени бағыты бойынша кафедра топ студенттері Ахмет Ясауи мавзолейі, Арыстан баб кесенесіне, Түркістан облысы мен қаласының мәдени орталықтары, тарихи есккерткіштері және әулие орындарына саяхат ұйымдастырып отырады. Діни экстремизмін алдын-алу іс-шаралары шеңберінде, адамгершілік және патриоттық тәрбие бағыты бойынша ОПҚ және білімгерлер арасында кездесулер ұйымдастырылады.