Біз туралы

Медицина факультеті - Денсаулық сақтау бағытында білім беру бағдарламаларын іске асыра отырып, оқу бейінін айқындайтын бір немесе бірнеше сабақтас білім беру бағдарламалары бойынш амамандар дайындайтын, сондай-ақ оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орнының бөлімшесі. Факультет құрамына кіретін мамандықтарға қатысты барлық кафедралар мен зертханаларды біріктіреді.

Факультеттің негізгі мақсаты:

•  Денсаулық сақтау саласындағы білімді, тәжірибені және ғылыми  жаңалықтарды меңгере отырып,  жалпы халыққа алғашқы және  жоғары мамандандырылған үздіксіз  медициналық көмекті  көрсете білетін, бәсекеге қабілетті мамандар даярлау.

Қожа Ахмет Ясауи университетінің  білім ошақтарының бірі  — Медицина факультеті. Факультеттің құрамына енетін кафедралардың оқу, тәрбие және ғылыми жұмыстарына басшылық жасайды. Оқу-тәрбие, ғылыми-зерттеу және оқу-әдістемелік бағытын үйлестіреді. Құрылымның Даму стратегиясын әзірлеп, жұмыс берушілермен байланыстар орнатады. Мамандар дайындау бағыттары бойынша денсаулық сақтау қызметінің нарығын зерделейді.

Универсиететте білім алушылардың білім алуына толық мүмкіндіктер жасалған: жаңа үлгідегі оқу ғимараттарымен, лабораториямен, заманауи талаптарға сай жабдықталдған  университет клиникасымен, симуляциялық орталықпен қамтамасыз етілген. Орталықтың негізгі мақсаты — келешектегі медицина саласындағы кәсіби мамандарының тәжірибелік дағдыларды игеруі мен жетілдіруін методологиялық, материалды — техникалық қолдау болып табылады. Қазіргі таңда орталық медициналық муляж, манекендермен және мүмкіндігі жоғары технологиялық робот-симуляторлармен қамтамасыз етілген.

2022-2023 оқу жылында жаңа микробиология лабораториясы және анатомиялық оқу құралдары алынды.

Академиялық ұтқырлық бойынша 2022-2023 оқу жылында 17 студент Түркия университеттерінде білім алуда. Осы бағытта Туркия Республикасының Гази университетімен стратегиялық серіктестік орнатылған.

Тіл білімін жетілдіру үшін ағылшын, түрік тілдерінен тегін курстар ұйымдастырылған.

1 курстан бастап ғылым мен айналысу үшін факультетте көптеген ғылыми үйірмелер жұмыс істейді. Студенттердің ғылыми қоғамы жұмыс істейді, ол 5 ғылыми үйірменің негізінде құралған.Студенттердің қоғамдық жұмыстармен айналысуына да жағдай жасалған, соның айғағы медицина факультет студенттерінің Дүниежүзілік және Қазақстан медицина жастары ассоциясының мүшелігіне сайлануы. Бүгінгі күні факультетте Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 «Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту»туралы бұйрығынасәйкес«Үздіксіз интеграциялық білім беру бағдарламасы» 2022 жылдан оқу үдерісіне енгізіліп жұмыс істеуде. Осы бағытта Түркия Республикасы Гази университетімен бірлескен жаңа үздіксіз интеграциялық білім беру бағдарламаларын енгізу  жоспарлануда.Факультет студенттері үшін университетіміздің клиникасы - Клиника–диагностикалық орталығы және Түркістан және Кентау қаласындағы 17 клиникалық базалар қызмет көрсетеді.

Жалпы факультет бойынша 126 ОПҚ, оның ішінде 7 ғылым докторы мен профессорлар, 32 ғылым кандидаттары және 10 PhD, 36 магистр, 41 оқытушы дәріс беруде. Ғылыми дәрежелік 46,7 %-құрап отыр, орташа жас – 43,4. Билғы оқу жылында 4 докторанттың қорғауы күтілуде.

Медицина факультетінің 2023-2024 оқу жылындағы ғылым бағытындағы жетістіктері мен көрсеткіштері

2023-2024 оқу жылындағы ғылым саласы бойынша индикативті және стратегиялық көрсеткіштері: Рейтингтік ғылыми журналдардағы (Scopus, Elsevier, Clarivate Analitic, WoS) жарияланымдар 13, әлемдік рейтингтік базалардағы Хирша (h) индексі 35 ОП құрамында бар, ҚР ҒжЖБМ ғылым және жоғары білім саласындағы бақылау комитеті  ұсынатын тізім бойынша ғылыми журналдарда 15, отандық және шетелдік басылымдарда 45 мақала жарияланды. Отандық және шетелдік конференцияларға қатысу саны 33, 1 монография отандық басылымда жарияланды.

Факультетімізде ҚР ҒЖБМ жариялаған гранттық 2 жоба жүзеге асуда:

1. «Ерте диагноз қою мақсатында несептас ауруына тән метаболиттердің спектрі мен пайыздық үлесін анықтау» тақырыбында, жоба жетекшісі Арнайы клиникалық пәндер кафедрасының меңгерушісі, м.ғ.к., қауымдастырылған профессор Г.О. Нускабаева. Осы жоба аясында Медицина білім беру бағдарламасының үш докторант жұмыс жасауда.

2. «10 жылдық проспективті зерттеуде метаболикалық синдромы бар науқастардың тамақтану ерекшеліктерін, өмір салтын және комплаенттіліктің генетикалық аспектілерін зерттеу» тақырыбында, жоба жетекшісі ҚР ҰҒА академигі, м.ғ.д., профессор М.К.Алчинбаев. Бұл жоба аясында Қоғамдық денсаулық сақтау білім беру бағдарламасының докторанты жұмыс жасауда.

Сонымен қатар, «Түркістан облысы тұрғындарында зат алмасу бұзылыстарының клинико-эпидемиологиялық ерекшеліктері» тақырыбындағы ынталы бағытта ғылыми-зерттеу жобасы м.ғ.д., профессор И.С. Молдалиевтің жетекшілігімен жүруде.

Самарқанд мемлекеттік медициналық университетінде өткен 78-ші Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциядан Профилактикалық медицина кафедрасының б.ғ.к., доценті Р.К. Куандыкованың жетекшілігімен студентіміз жүлделі ІІІ орынға ие болды.

Акушерлік іс және гинекология кафедрасының ұйымдастыруымен Қазақстандық репродуктивті медицина қауымдастығы және Түркістан облысының Денсаулық сақтау басқармасының қатысумен Proceeding конференция ұйымдастырылды.