ҒЗИ тарихы

Факультет тарихы

«Экология» ғылыми зерттеу институты 2001жылдың 1 қыркүйегінде құрылған. ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі 2008 жылы институтқа табиғи ресурстарды қорғау және пайдалану қызметтеріне қатысты жұмыстар жүргізуге Мемлекеттік лицензия (01234Р №0042385) берді.

ҚР ұлттық аккредиттеу орталығы еліміздің техникалық реттеу туралы заңнамаларында белгіленген тәртіппен, ҚР СТ ИСО/ХЭК17025-2007 «Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзіреттілігіне қойылатын жалпы талаптарды» негізге ала отырып, институттың «Экологиялық бақылау және химиялық талдау» зертханасын қайта аккредиттеуден өткізіп, 2021ж 19 ақпанында  аккредиттеу  аттестаты алынды. Сонымен қатар зертхана прекуссорлармен, Улы заттармен қызмет етуге рұқсатты сипаттайтын лицензиялармен қамтылған, өндіріс масштабында шығарылып жатқан өнімдерге (тыңайтқыш,  тыңайтқыш-мелиорант, азықтық қоспа) сертификат алынған.

«Экологиялық бақылау және химиялық талдау» зертханасының құрамына бірнеше зертханалар кіреді, атап айтқанда: топырақ зертханасы, су зертханасы, микробиология және биотехнология зертханасы, атмосфералық ауа зертханасы, радиациялық бақылау зертханасы. Сонымен қатар, 2019 ж. «Экология» ҒЗИ-да өндірістік зертхана (цех) және 2021ж. жылыжай ұйымдастырылды. Осы өндірістік зертхана негізінде құрылыс материалдары (брусчатка, бордюрлер, қалдықтар негізінде кірпіштер), органикалық тыңайтқыштар (биогумус, вермишәй), мелиорантар, вермиұн, азықтық қоспа, қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды кәдеге жарату арқылы алынатын өнімдер шығарылады.

«Экология ҒЗИ»-да ауылшарышылығы және басқа да өндірістік қалдықтарды қызыл калифорниялық құрттарды қолдану арқылы вермитехнологиялық өңдеу әдісінің ғылыми негіздері, жаңа биологиялық белсенді органикалық-минералдық препараттар алу тәсілдері, оларды бүлінген топырақтардың құнарлығын қалпына келтіру мен залалсыздандыру, жасыл желектердің өсіп-өнуіне қолайлы жағдайлар туғызуға  органо-минералды препараттарды қолдану жолдары жасалған; алынған препараттарды малшаруашылығы саласында дезинфекциялау, емдеу, жемдік қоспалар дайындау және т.б. жұмыстарға қолдануға  қатысты ғылыми зерттеулер жүргізілуде.